Če središče šobe in lasersko središče nista na isti osi, učinek na kakovost laserskega rezanja:
1) Vplivajte na rezalni del. Ko se rezalni plin razprši, povzroči neenakomerno količino zraka. Na eni strani bo imel rezalni del madeže, ki se talijo, na drugi pa ne. Malo vpliva na rezanje tankih plošč pod 3 mm. Pri rezanju plošče, debelejše od 3 mm, je njen udar resnejši in včasih ne bo mogel rezati.
2) Vpliv na kakovost ostrih vogalov, pri rezanju obdelovancev z ostrimi vogali ali majhnimi koti, lahko pride do lokalnega pretaljenja. Pri rezanju debelih plošč morda ne bo mogoče rezati.
3) Vpliva na perforacijo, nestabilnost med perforacijo, čas je težko nadzorovati, penetracija debelih plošč bo povzročila prekomerno taljenje, pogojev penetracije pa ni enostavno razumeti, vpliv na tanke plošče pa je majhen.
Kako izbrati odprtino šobe
Obstaja več vrst odprtin šob: Ï1,0 mm, Ï1,5 mm, Ï2,0 mm, Ï2,5 mm, Ï3,0 mm itd. Trenutno sta dve vrsti odprtin šob Ï1,5 mm in Ï 2 mm. Razlika med obema je:
1) Tanke plošče pod 3 mm: uporabite Ï1,5 mm, rezalna površina bo tanka; uporabite Ï2 mm, bo rezalna površina debelejša, vogali pa bodo imeli madeže, ki se talijo.
2) Debele plošče nad 3 mm: Zaradi večje rezalne moči je relativni čas odvajanja toplote daljši, prav tako se poveča relativni čas rezanja. Pri Ï1,5 mm je območje difuzije plina majhno, zato pri uporabi ni stabilen, vendar je načeloma uporaben. Pri Ï2 mm je območje difuzije plina veliko in pretok plina počasen, zato je rezanje stabilnejše.
3) Premer luknje Ï2,5 mm se lahko uporablja samo za rezanje debelih plošč nad 10 mm. Če povzamemo, velikost odprtine šobe resno vpliva na kakovost rezanja in kakovost perforacije. Trenutno se pri laserskem rezanju večinoma uporabljajo šobe z odprtinami Ï1,5 mm in Ï2 mm.
Zato je, ko je odprtina šobe večja, relativna zaščita leče za ostrenje slabša. Ker iskre taline med rezanjem brizgajo in je verjetnost odboja navzgor velika, kar skrajša življenjsko dobo leče.
Koncentričnost med središčem šobe in laserjem
Koncentričnost med središčem šobe in laserjem je eden od pomembnih dejavnikov, ki povzročajo kakovost rezanja, še posebej, ko je obdelovanec debelejši, je njen vpliv večji. Zato je treba prilagoditi koncentričnost med središčem šobe in laserjem, da se doseže boljši rezalni del.
Opomba: Ko je šoba deformirana ali so na njej madeži od taljenja, je njen vpliv na kakovost rezanja enak, kot je opisano zgoraj. Zato je treba šobo namestiti previdno in ne udarjati, da se izognete deformaciji; talilne madeže na šobi je treba pravočasno očistiti. Kakovost šobe ima visoke zahteve glede natančnosti med izdelavo, pravilna metoda pa je potrebna med namestitvijo. Če je treba med rezanjem spremeniti različne pogoje zaradi slabe kakovosti šobe, je treba šobo pravočasno zamenjati.
Dobrodošli, da nas kontaktirate za več informacij.