XT Lasersko-laserski rezalni stroj
1. Uvod v proces
Lasersko rezanje je brezkontaktni proces z visoko energijsko gostoto in dobrim nadzorom. Osredotoči laserski žarek na točko z najmanjšim premerom manj kot 0,1 mm, zaradi česar je gostota moči v žarišču večja od 107W-108W/ψ 2. Obsevani material se hitro segreje na temperaturo uparjanja in izhlapi, da nastane majhna luknja. Ko se žarek premakne linearno glede na material, se majhna luknja zvezno oblikuje v režo s širino približno 0,1 mm. Med rezanjem dodajte pomožni plin, primeren za material, ki ga želite rezati, da pospešite taljenje materiala, odpihnete žlindro ali zaščitite rez pred oksidacijo.
Veliko kovinskih materialov, ne glede na njihovo trdoto, je mogoče razrezati z laserjem brez deformacij. Večino organskih in anorganskih materialov je mogoče rezati z laserjem. Med pogosto uporabljenimi inženirskimi materiali je poleg bakra, ogljikovega jekla, nerjavnega jekla, legiranega jekla, aluminija in aluminijevih zlitin, titana in titanovih zlitin mogoče lasersko rezati večino nikljevih zlitin.
2、 Prednosti laserskega rezanja.
● Reža je najožja, območje toplotnega vpliva je najmanjše, lokalna deformacija obdelovanca je minimalna in ni mehanske deformacije.
● Gre za brezkontaktno obdelavo z dobro vodljivostjo. Brez obrabe orodja, vsak trd material (vključno z nekovinami) je mogoče rezati.
● Široka prilagodljivost in fleksibilnost, enostavna avtomatizacija, neomejena sposobnost profiliranja in rezanja.
V primerjavi s tradicionalnimi metodami rezanja plošč ima lasersko rezanje očitne prednosti. Hitra rezalna hitrost in visoka proizvodna učinkovitost. Dobra kakovost reza, ozek rez. Dobra prilagodljivost materialu, brez obrabe orodja. Tako preproste kot zapletene dele je mogoče natančno in hitro oblikovati z laserskim rezanjem. Visoka stopnja avtomatizacije, preprosto upravljanje, nizka delovna intenzivnost in brez onesnaževanja. Nizki proizvodni stroški in dobre gospodarske koristi. Učinkovit življenjski cikel te tehnologije je dolg.
V primerjavi s konvencionalnimi metodami obdelave ima lasersko rezanje očitne prednosti. Pri metodi termičnega rezanja niti rezanje z vnetljivim kisikom (kot je acetilen) niti rezanje s plazmo ne more koncentrirati energije na majhnem območju, kot je laserski žarek, kar ima za posledico široko rezalno površino, veliko območje, na katerega vpliva toplota, in očitno deformacijo obdelovanca. Oprema za rezanje, ki je vnetljiva s kisikom, ima majhno prostornino in nizke naložbe. Lahko reže 1 meter debelo jekleno ploščo. Je zelo prilagodljivo rezalno orodje, ki se uporablja predvsem za rezanje nizkoogljičnega jekla. Vendar pa zaradi njegove velike toplotno prizadete cone in nizke rezalne hitrosti predstavlja rez resno nazobčanje in nazobčanje. Zato se redko uporablja za rezanje materialov z debelino manj kot 20 mm in zahteva natančne dimenzije. Hitrost plazemskega rezanja je podobna kot pri laserskem rezanju, ki je bistveno višja od acetilenskega plamenskega rezanja. Vendar pa je njegova rezalna energija nizka, konica rezalnega roba je okrogla in rezalni rob je očitno valovit. Med delovanjem je treba tudi preprečiti, da bi ultravijolični žarki, ki jih ustvarja oblok, poškodovali operaterja.
V primerjavi z laserskim rezanjem je plazemski razrez nekoliko boljši, saj je bolj primeren za rezanje debelejših jeklenih plošč in aluminijevih zlitin z visoko odbojnostjo žarka. Vendar lahko laser reže nekovine, medtem ko druge termične metode rezanja ne morejo. V procesu mehanskega žigosanja ima uporaba matrice za izdelavo velikih količin delov prednosti nizkih stroškov in kratkega proizvodnega cikla, vendar je to metodo težko prilagoditi spremembam v dizajnu, posebni opremi, dolgem proizvodnem ciklu in visokim stroškom. Za mala in srednje velika podjetja bodo v celoti prikazane prednosti laserskega rezanja. Lasersko rezanje vodi do tesne razporeditve in ugnezdenja obdelovancev, kar prihrani več materiala kot žigosanje, ki zahteva več materiala okoli vsakega obdelovanca. Za velike in zapletene dele, ki jih je treba luknjati v odsekih, je za luknjanje potreben luknjač, kar ima za posledico veliko majhnih rezalnih robov v obliki lupine na obrezovanju, kar ima za posledico veliko število ostankov. Za tanko kovino se uporablja žaganje, njegova rezalna hitrost pa je veliko počasnejša od laserskega rezanja. Poleg tega lahko laser kot prilagodljivo brezkontaktno rezalno orodje za profiliranje reže s katere koli točke na materialu v katero koli smer, kar je izven obsega žaganja. Električno iskro ali žično rezanje se uporablja za fino obdelavo trdih materialov. Čeprav je rez razmeroma raven, je hitrost rezanja za več velikosti počasnejša od laserskega rezanja. Čeprav je z vodnim rezanjem mogoče rezati veliko nekovinskih materialov, so stroški njegovega delovanja relativno visoki.