Kakšne so žariščne točke laserskih rezalnih strojev in kakšne so razlike?

- 2023-04-11-

XTLaserski stroj za lasersko rezanje plošč in cevi


Lasersko rezanje uporablja usmerjen laserski žarek visoke gostote za obsevanje obdelovanca, pri čemer se material hitro segreje na temperaturo uplinjanja in izhlapi, da nastanejo luknje. Ko se žarek svetlobe premakne na material, se neprekinjeno oblikuje luknja z ozko širino (kot je približno 0,1 mm), da se zaključi rezanje materiala.



Pri laserskem rezanju ni stika med varilnim gorilnikom in obdelovancem in ni obrabe orodja. Za obdelavo delov različnih oblik ni treba menjati "orodja", spremeniti je treba le izhodne parametre laserja. Proces laserskega rezanja je nizek hrupa, nizkih vibracij in brez onesnaževanja. V primerjavi z drugimi metodami termičnega rezanja so splošne značilnosti laserskega rezanja hitra rezalna hitrost in visoka kakovost.

Katere so torej osrednje točke laserskih rezalnih strojev? Kakšna razlika? danes,XTLaser bo govoril o treh ključnih razmerjih laserskih rezalnih strojev.

Analiza položaja fokusa in razlike laserskega rezalnega stroja:

Lasersko rezanje lahko razdelimo v štiri kategorije: lasersko uparjevalno rezanje, lasersko rezanje s taljenjem, lasersko rezanje s kisikom ter lasersko piskanje in nadzorovano lomljenje. Lasersko rezanje je ena od metod termičnega rezanja. Laserski rezalni stroj je tehnološka revolucija v obdelavi pločevine in »obdelovalni center« v obdelavi pločevine. Laserski rezalni stroj ima visoko prilagodljivost, hitro rezalno hitrost, visoko proizvodno učinkovitost in kratek proizvodni cikel izdelkov, ki je osvojil širok trg za stranke.

Položaj fokusa stroja za lasersko rezanje je na površini obdelovanca.

To je najpogostejši položaj ostrenja, znan tudi kot goriščna razdalja 0, ki se običajno uporablja za rezanje SPC/SPH/SS41 in drugih obdelovancev. Pri uporabi naj bo žarišče laserskega rezalnika blizu površine obdelovanca. Na tej žariščni točki bo zaradi manjših razlik v gladkosti zgornje in spodnje površine obdelovanca rezalna površina na strani blizu žarišča bolj gladka, nasprotno pa bo rezalna površina na strani bolj oddaljena od žariščna točka bo bolj groba. V praktični uporabi se pogosto določi na podlagi različnih procesnih zahtev zgornje in spodnje površine.

Položaj žarišča stroja za lasersko rezanje je znotraj obdelovanca.

Položaj fokusa znotraj obdelovanca se imenuje pozitivna goriščna razdalja. Pri rezanju materialov, kot so nerjaveče jeklo ali aluminijaste jeklene plošče, se običajno uporablja metoda fokusa, da se fokus rezanja nahaja znotraj obdelovanca. Glavna pomanjkljivost je, da je območje rezanja relativno veliko, ta način pa pogosto zahteva močnejši pretok rezalnega zraka, zadostno temperaturo ter daljši čas rezanja in luknjanja. Zato se uporablja samo pri rezanju trdih materialov, kot sta nerjavno jeklo ali aluminij.

3. Položaj žarišča stroja za lasersko rezanje je na obdelovancu.

Položaj fokusa na obdelovancu se imenuje negativna goriščna razdalja, ker se rezalna točka ne nahaja niti na površini obdelovanca niti znotraj obdelovanca, temveč nad rezalnim materialom. Ko je fokus na obdelovancu, je to zato, ker je debelina plošče relativno visoka. Če žarišče ni postavljeno na ta način, je lahko kisik, ki ga dovaja šoba, premalo, kar povzroči znižanje temperature rezanja in nezmožnost rezanja materiala. Obstaja pa pomembna pomanjkljivost, da je rezalna površina groba in ni primerna za natančno rezanje.

Zgoraj je položaj fokusa in analiza razlik stroja za lasersko rezanje. Med postopkom uporabe laserskega rezalnega stroja je mogoče izbrati različne načine ostrenja glede na potrebe obdelave različnih obdelovancev, ki lahko v celoti izkoristijo prednosti delovanja laserskega rezalnega stroja in zagotovijo učinek rezanja. Laser je uporaba vzbujanja materiala za ustvarjanje svetlobe, ki ima visoko temperaturo. Ko je v stiku z materiali, se lahko hitro stopi na površini materiala, tvori luknje in reže glede na premikanje točk poravnave. Zato ima ta način rezanja v primerjavi s tradicionalnimi metodami rezanja manjše vrzeli in lahko prihrani večino materiala. Vendar pa se na podlagi definicije in analize rezalnega učinka analizira material, razrezan z laserjem. Njegov rezalni učinek je zadovoljiv in njegova natančnost visoka, kar podeduje prednosti laserja in ga ni mogoče primerjati z običajnimi metodami rezanja.