XT Laserski stroj za lasersko rezanje kovin
Kako deluje stroj za lasersko rezanje kovin med obdelavo
Prva stvar, ki vam jo moramo predstaviti, je princip obdelave stroja za lasersko rezanje kovin: laser, ki ga oddaja laser, se fokusira z lečo in konvergira v zelo majhno točko v gorišču. Obdelovanec v njegovi žariščni točki obseva laserska točka visoke moči, ki ustvari lokalno visoko temperaturo nad 9000° C, zaradi česar obdelovanec takoj izhlapi. Poleg tega se pomožni rezalni plin uporablja za odpihovanje uparjene kovine in med premikanjem CNC obdelovalnega stroja za doseganje namena rezanja.
Zaradi visoke trdote in odpornosti na visoke temperature je pri visokotemperaturnih zlitinah težko zagotoviti natančnost pri laserskem rezanju. Zato so v primerjavi z običajnim jeklom glavne težave pri uporabi strojev za lasersko rezanje kovin za obdelavo visokotemperaturnih aluminijevih zlitin:
1. Visoka nagnjenost k utrjevanju. Na primer, trdota matrice GH4169 brez ojačevalne obdelave je približno HRC37. Po rezanju s kovinskim laserskim rezalnim strojem bo na površini nastala utrjena plast približno 0,03 mm, trdota pa se bo povečala na okoli HRC47, s stopnjo utrjevanja do 27 %. Pojav utrjevanja ima velik vpliv na življenjsko dobo oksidirane konice, kar običajno povzroči močno obrabo robov.
2. Material ima slabo toplotno prevodnost. Veliko količino rezalne toplote, ki nastane med rezanjem visokotemperaturnih zlitin, nosi oksidacijska konica, konica orodja pa nosi rezalno temperaturo do 700-9000℃. Pod delovanjem visoke temperature in velike rezalne sile pride do plastične deformacije, adhezije in difuzijske obrabe rezalnega roba.
3. Visoka rezalna sila. Trdnost visokotemperaturnih zlitin je več kot 30 % višja od trdnosti običajno uporabljenih legiranih jeklenih materialov za parne turbine. Pri rezalnih temperaturah nad 600℃, je trdnost materialov iz visokotemperaturnih zlitin na osnovi niklja še vedno višja kot pri običajnih materialih iz legiranega jekla. Enota rezalne sile pri nearmiranih visokotemperaturnih zlitinah je nad 3900 N/mm2, medtem ko je pri navadnem legiranem jeklu le 2400 N/mm2.
4. Glavne sestavine zlitin na osnovi niklja so nikelj in krom, dodana pa je tudi majhna količina drugih elementov, kot so molibden, tantal, niobij, volfram itd. Treba je omeniti, da so tantal, niobij, volfram itd. tudi glavne komponente, ki se uporabljajo za izdelavo oksidacijskih konic za trde zlitine (ali hitrorezno jeklo). Obdelava visokotemperaturnih zlitin s temi oksidacijskimi nastavki bo povzročila difuzijsko in abrazivno obrabo.
Ali je mogoče zarjavele železne plošče neposredno rezati z laserskim rezalnim strojem
Rja na kovinskih materialih, kot so železne plošče in ogljikovo jeklo, je zelo običajen pojav na vlažnem in vročem jugu. Ali je mogoče zarjavele plošče neposredno rezati z laserskim rezalnim strojem? Odgovor je seveda: Ne.
Vsi vedo, da so laserski rezalni stroji božansko orodje za rezanje železa kot blata, vendar je laser laserskih rezalnih strojev nemočen proti rjavim površinam. Ker laser sam po sebi ne more postati vir svetlobe, lahko toplota nastane šele, ko jo absorbira površina pločevinastega obdelovanca. Pri materialih, ki niso zarjaveli in tistih, ki so že zarjaveli, je absorpcija laserja zelo različna, različen pa je tudi učinek rezanja.
Če za primer vzamemo zarjavelo ploščo pod 5 mm, bo rezanje enakomerno zarjavele plošče kot celote povzročilo boljšo učinkovitost rezanja kot neravne zarjavele plošče. Ker celotna enakomerno zarjavela plošča enakomerno absorbira laser, lahko dobro reže. Pri materialih z neenakomerno rjo na površini mora biti površinsko stanje materiala pred rezanjem enakomerno. Seveda, če razmere dopuščajo, je še vedno priporočljivo, da najprej uporabite polirni stroj za obdelavo odstranjevanja rje.
Pri debelejših zarjavelih ploščah, če laserski rezalni stroj neposredno uporabimo za rezanje zarjavele plošče, lahko povzročimo nepopolno rezanje, slabo kakovost rezanja in celo brizganje žlindre, kar lahko poškoduje zaščitno lečo ali se celo osredotoči na lečo, kar povzroči eksplozijo keramičnega ohišja. Torej, če režete debele rjaste materiale, morate pred rezanjem najprej odstraniti rjo.